Vaikiški žingsniai į alkoholio liūną (Geriantiems)

...net 77 proc. dvylikamečių berniukų ir 55 proc. tokio amžiaus mergaičių jau yra bandę alkoholinių gėrimų poveikį. Apie tai liudija Jaunimo narkologinės pagalbos centro atlikto tyrimo duomenys. Centro vadovas Aurelijus Veryga sako, kad praktiškai visi aštuoniolikmečiai jau turi alkoholio vartojimo patirtį.

Tėvai neįtarė

“Jei būtume bent įtarę, kad vaikas apsinuodijo alkoholiu, būtume patys jam skrandį išplovę, - sakė “Kauno dienai” berniuko iš Garliavos tėvas. - Auginame dar vieną, šešeriais metais vyresnį sūnų, tačiau iki šiol nebuvome susidūrę su tokia problema. Mes žinome, kur eina mūsų vaikai ir ką jie veikia, nepaliekame jų be priežiūros”.

Vyriškis linkęs tikėti, kad jo jaunylis nežinomu alkoholiniu gėrimu, sumaišytu su “kola” buvo vyresnių vaikų girdomas per prievartą. Jis mano, kad sūnelis pats apgailestauja ir daugiau su juo ta tema nekalba.

Kauno rajono viešosios policijos Garliavos policijos nuovados apylinkės jaunesnysis inspektorius Artūras Kęstutis Vasiliauskas sako, kad per jo dvylikos metų praktiką šitaip atsitikę pirmą kartą. Daugiau bėdos būna su paaugliais, ypač, kai vyksta kokios nors šventės. Tuomet tenka vieną kitą girtą vaiką vežti į ligoninę. “Taip elgiamasi visuomet, jei įtariama, kad vaikas girtavo: negalime rizikuoti vaikų gyvybe ir sveikata. Jau paskui pranešame tėvams ir Vaikų teisių apsaugos tarnybai. Jei medikai sako, kad sveikatai pavojaus nėra, vežame vaikus namo patys”, - neslepia darbo technologijos policininkas. Jis sako nėkart nematęs, kad tėvai nusijuostų diržą vos išvydę policijos atgabentą išgėrusią atžalą.

A.K.Vasiliauskas sako išsiaiškinęs, kad paskutiniuoju atveju du septintokai ir du trečiokai “vyrai” skanavo kokteilį iš limonado ir nežinomo skysčio, kurį įsipylė iš alaus butelio. Labiausiai nukentėjęs berniukas, “sugėrovų” teigimu, išgėręs daugiausiai, nors jie norėję iš jo gėrimą atimti. Nukentėjusysis tikina apskritai nežinojęs, ką geria, ir teprarijęs vienintelį gėrimo gurkšnį. Po to jis dar žaidė kieme, o pradėjo keistai jaustis tik sugrįžęs namo.

“Jis pradėjo migti, o mes tą vakarą ruošėmės išvažiuoti. Nesuprasdami, kas atsitiko, kreipėmės į medikus”, - pasakoja jo tėtis.

Abstinentų nebeliko

Pagal ankstesnės Kauno moksleivių apklausos, atliktos prieš ketverius metus, duomenis, buvo 2 proc. abstinentų, t.y. aštuoniolikmečių, niekuomet nevartojusių alkoholio. “Blogiausia, kad alkoholio vartojimas nėra vien atsitiktinumas ar smalsumas. Apie 40 proc. apklaustų šešiolikmečių berniukų teigia buvę girti daugiau nei dešimt kartų. Mergaitės ima dažnai vartoti svaigalus kiek vėliau - septyniolikos”, - sako Jaunimo narkologinės pagalbos centro vadovas A.Veryga.

Jo nuomone, nepilnamečiai apskritai kitaip elgiasi nei suaugusieji. Jei pastarieji išgeria norėdami atsipalaiduoti, vaikai dažnai siekia “nusmigti”. “Jie varžosi, kas gali daugiau išgerti, nesuprasdami, kad didelio alkoholio kiekio toleravimas yra jau antroji alkoholizmo stadija. Ką ir sakyti, jei paauglio pasigėrimo norma yra trys litrai alaus”, - apgailestauja A.Veryga. Graudu klausytis vakarėlių įspūdžių, kai juose dominuoja pasakojimai apie tai, kas ko jau nebeprisimena ir kur atsibudo rytą.

“Vaikiškas putojantis gėrimas šampano butelyje, dedamas ant pradinuko gimtadienio stalo, nejučia sukuria elgesio modelį. Jį nepastebimai kuria ir tėvų polinkis alkoholiu gelbėtis nuo streso. Tai vyksta ne tik probleminėse šeimose. Pastarosiose net nėra kam prabilti apie alkoholio žalingą poveikį, paauglys ima girtauti niekieno nestabdomas. Jam niekas nepasakys, kad alkoholis išties nepadeda tapti laimingesniam ar įsigyti daugiau draugų”, - dėsto lengvai pastebimas vaikų girtavimo priežastis Jaunimo narkologinės pagalbos centro vadovas.

Medikai sieja priklausomybes nuo alkoholio, tabako ir narkotikų. Per minėtą apklausą paaiškėjo, jog rūkyti jau yra bandę per 60 proc. dvylikamečių, per 80 proc. šešiolikmečių ir beveik 90 proc. septyniolikmečių. Nuolat rūko 52 proc. aštuoniolikmečių berniukų ir beveik 23 proc. jų bendraamžių mergaičių.

Svaigalus keičia narkotikai

Kauno apskrities ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja tris dešimtmečius dirbanti Laimutė Navasaitienė sako, kad prieš dešimtmetį per metus tekdavo teikti pagalbą 8-10 alkoholiu apsinuodijusiems vaikams. “Mažiukai išgeria per klaidą ar iš smalsumo, tačiau tokių nedaug. Pamenu atvejį, kai atvežė 7 ir 4 metų broliukus, kurie kelias valandas praleido namie be tėvų priežiūros. Dažniausiai tekdavo gaivinti 14-16 metų paauglius, buvo ir mergaičių”, - prisimena gydytoja.

Dabar beveik visi alkoholiu apsinuodiję nepilnamečiai vežami į Kauno medicinos universiteto Vaikų ligų kliniką. Jos vadovas Rimantas Kėvalas sako, kad alkoholio prisiragavusius vaikus reikia gelbėti ne taip jau retai, maždaug po pusšimtį per metus. “Pastaraisiais metais tokių atvejų šiek tiek mažėja, deja, kai kurie vaikai patenka į Reanimacijos skyrių labai sunkios, komos, būklės”, - priduria medikas, pastebėjęs, kad šiemet po rugsėjo pirmosios į Reanimacijos skyrių nebuvo atvežtas nė vienas alkoholiu apsinuodijęs paauglys.
Daiva VALEVIČIENĖ , "Kauno diena"

Žygeivių slėnis - Baidarių nuoma
Žirmūnų psichikos sveikatos centras.
Baidarių nuoma INOSERVICE kokybiškos valymo paslaugos