Mėgstantiems

Šampanas ir putojantis vynuogių vynas

Šampanas ir jam prilygstantis putojantis vynuogių vynas – proginis gėrimas. Jį geriame, pasiekę tikslą, sudarę pelningą sandorį, nuveikę darbus.

Dėl savo ypatingos savybės – šauti ir putoti, šampanas buvo laikomas tiek išskirtinai dieviškuoju karalių gėrimu, tiek klastinga šėtono pagunda, ir visada buvo neatskiriamu šventės, pergalės, inicijavimo simboliu.

Napoleonas Bonapartas jį tiesiog dievino: „Aš geriu šampaną, kai laimiu, kad švęsčiau…ir geriu šampaną, kai pralošiu – kad save paguosčiau“.

Šampanės provincija Prancūzijoje – tai vieta, kur gimsta tikrasis šampanas. Už šios teritorijos ribų šampano nėra ir negali būti. Visose kitose šalyse buvo kuriamos gamyklos, kurioms buvo leista gaminti vyną pagal šampano technologiją, tačiau uždrausta vadinti šampanu. Prancūzijoje pagal šią technologiją pagamintas produktas vadinamas – vin mousseux, Italijoje – spumante, Ispanijoje – cava, Vokietijoje – sekt, Lietuvoje – putojančiu vynuogių vynu.

Putojančio vynuogių vyno gamybos technologija yra panaši į šampano gamybą, skirtumas, kad natūrali antrinė vyno fermentacija (rūgimas) vyksta ne buteliuose, o hermetiškai uždarytuose rezervuaruose.

Pagrindinė abu metodus vienijanti savybė yra ta, kad anglies dvideginio dujos, sukuriančios burbuliukus ir butelyje, ir didžiulėje cisternoje, atsiranda cukrui virtus alkoholiu. Tai – natūralus procesas, kaip ir užminkytos duonos tešlos iškilimas.

Palikti komentarą