Geriantiems

Prieš švenčių maratoną – kiek apie degtinėlę

Degtinė (rusiškai ir lenkiškai reiškianti “mažasis vanduo”) yra vienas populiariausių ir universaliausių stipriųjų gėrimų. Ji – gaminama iš rektifikuoto kviečių, javų, bulvių, melasos ar runkelių spirito ir vandens; neturi jokių brandinimo reikalavimų. Rektifikuotas spiritas maišomas su vandeniu, o gautas mišinys filtruojamas per smėlio, aktyviosios anglies ar keraminius filtrus. Jos kokybę apsprendžia gamybai naudojamų grūdų rūšis, distiliacijos bei gryninimo būdas ir kiekis, vandens minkštumas. Rytų Europos degtinės, pvz. “Stolichnaja” ilgą laiką buvo mėgstamos “Martini” gerbėjų. Kokteiliai “Kruvinoji Meri” ir “Atsuktuvas” labai padidino vietinės degtinės paklausą JAV ir to pasėkoje atsirado “Smirnoff”.

KELI FAKTAI IŠ DEGTINĖS ISTORIJOS

Rusija

Vieni teigia, jog degtinė atsirado Šiaurės Europoje. Lenkai tvirtina, kad tai jų išradimas. Rusai jums pasakys, jog jie – vieninteliai degtinės išradėjai. Tačiau manoma, jog degtinės atsiradimui daugiausia įtakos turėjo trys šalys: Rusija, Lenkija ir Švedija.
Degtinė tapo svarbia Rusijos kultūros dalimi vos ją pagaminus. Tarptautinis pavadinimas “vodka” – tai mažybinis rusiško žodžio “вода” variantas.
Degtinės varyklos Rusijoje atsirado apie XII a. Tada degtinę reikėdavo kelis kartus distiliuoti, norint panaikinti degiuosius aliejus, kuriuos jos gamybai pradėta naudoti XV a., pasinaudojus užsienio šalių metodais. Aromato bei skonio gerinimui naudojo medų. Vėliau, VIII a., filtravimui pradėta naudoti medžio anglis, tačiau net ir tada prieš filtravimą spiritas turėjo būti atskiedžiamas.
Distiliavimo metodai bei technika pagerėjo pradėjus naudoti įvairias žoleles ir prieskonius. Nepaisant daugybės tuo metu pasirodžiusių degtinių rūšių, įskaitant kviečių bei bulvių, iš rugių pagaminta degtinė buvo laikoma skaniausia.
Bėgant metams, Rusija susidūrė su girtavimo problema. 1917 metais degtine uždrausta prekiauti turguose, o iki 1936 metų stipresni nei 20% alkoholiniai gėrimai iš viso negalėjo būti pardavinėjami. Po kiek laiko draudimą panaikino, tačiau girtuokliavimas ir vėl privertė susirūpinti. To pasėkoje M.Gorbačiovas bandė sukontroliuoti šį procesą didindamas alkoholinių gėrimų kainas bei taikydamas kitas įvairias priemones, bet tai tik paskatino rusus pogrindyje gaminti “samogoną” (rus. “paties pagamintas”).

Palikti komentarą