Sveikimas

Nemoki – negerk!

Inga JUNČIENĖ

Problema yra ne alkoholis. Reikia žinoti saiką ir laiką – kažkada buvęs draugas, alkoholis gali tapti negailestingu priešu. O tada prasideda kova. Kaip ir kokiais ginklais kautis? Ar pergalė verta net ir didžiausių pastangų?
Apie tai “Ekstra” kalbėjosi su žmonėmis, kurie apie alkoholį žino ne iš knygų. Jie tai patyrė.

23 pragerti metai

“Žinoma, nenormalu, kai žmogus visai nevartoja alkoholio. Juk pats Jėzus gėrė ir vaišino kitus”, – pokalbį pradėjo 13 metų blaivybės stažą turintis 49 metų Antanas Balsys, Vilniaus priklausomybės ligų centro socialinis darbuotojas. Gimęs neturtingų emigrantų iš Lietuvos šeimoje Detroite Antanas visąlaik svajojo apie prabangų namą, gerą automobilį ir nerūpestingą gyvenimą. Visą tai vėliau jis turėjo. Tačiau tai nebuvo svajonių išsipildymas. “Turėjau krūvą pinigų ir daugiau nieko, – tiesmukai gyvenimą įvertino pašnekovas. – Ištaškiau santykius su mylimomis moterimis, draugais. Patekau į kelias autoavarijas, pašlijo sveikata”.
Pirmą kartą alkoholio jis paragavo būdamas 13 metų. Buvęs drovus ir užsidaręs berniukas, išgėręs tapo liūtu, atsirišo liežuvis, kojos pačios veržėsi šokti. Trylikamečiui pasaulis nušvito kitomis spalvomis. “Velnias, kam taip ilgai laukiau negėręs. Negerdamas sugadinau pusę savo vaikystės”, – tokia buvo pirmoji mintis pavartojus svaigalų. Nuo tada alkoholis tapo Antano gyvenimo palydovu. Penkiolika metų jį ramino ir linksmino. Šalia svaigalų atsirado ir kasdienė kokaino dozė, kanapės. “Visus tuos metus buvau įsitikinęs, kad neturiu alkoholizmo problemų, maniau, noriu – geriu, noriu – ne. Turėjau kitą problemą – labai dažnai norėjau”, – pasakojo buvęs vieno 300 vietų Detroito barų savininkas. Kartais net kelias savaites jis pajėgdavo išsilaikyti blaivus, tačiau tokia būsena Antanui nebepatikdavo. Kol vieną rytą atsibudo savo baro rūsyje, o užlipęs į pirmame aukšte esančią baro salę, pamatė tai, ko nematyti stengdavosi daug metų, – išmėtytos kėdės, aplinkui – tušti buteliai, šukės. Žvilgtelėjęs pro langą, savo naują “Cadillac” pamatė kaimynų kiemo krūmuose. Ištikimiausias draugas pitbulis Taškas į šeimininką žvelgė keistai pakreipęs galvą. “Viskas, galvoju, jau dabar tikrai reikia nusižudyti”, – tą rytą, po 23 pragertų metų, nusprendė Antanas ir puolė ieškoti savo medžioklinio šautuvo.
Netikėtai suskambo telefonas. “Nežinau kodėl, bet paskutinę gyvenimo akimirką pakėliau ragelį”, – apie lemtingą draugo skambutį sakė jis. Skambinęs draugas paprašė trumpam padėti ginklą ir sulaukti jo atvykstant.
Nuo tos dienos Antanas – blaivus. “Jei alkoholizmas būtų vien fizinė liga – užtektų nustoti gerti. Tačiau prie kiekvieno baisaus prisiminimo, susijusio su alkoholiu, galiu vardyti po tūkstantį malonumų. Ir tų malonumų neužmiršta velniukas, kuris gyvena manyje”, – atvirai apie savo ligą pasakojo Antanas.
Didžiąją dalį gyvenimo praleidęs užstalėse “tuščiai besikalbėdamas”, nusprendęs atsisakyti svaigalų, jis privalėjo keisti ir įprastus savo gyvenimo ritualus. Lankėsi pas priklausomybių psi-chiatrą, įstojo į aukštąją mokyklą, pakeitė profesiją. Įgijęs cheminės priklausomybės specialisto diplomą, apie alkoholizmą jis sužinojo beveik viską.
Anot A.Balsio, ši liga progresuoja net kai negeri. Jei po ilgesnio blaivybės laiko alkoholikai vėl pradeda gerti, greitai degraduoja, nes organizmas už blaivybės stažą atsiima dvigubai. “Kol kas nė vienas alkoholizmu sergantis žmogus neatgavo galimybės normaliai vartoti alkoholį”, – teigė A.Balsys.
Pirmą kartą į Lietuvą atvykęs 1991-aisiais, kaip pats sako, tiesiog šiaip sau, pasižiūrėti šalies, gal net giminių paieškoti, dabar tėvų žemėje liko visam laikui. Čia jis sukūrė šeimą, su žmona Rita augina pusantrų metų dukrelę Ugnę. Nors uždirba mažiau, nei moka savo dukters auklei, kol kas Antanas yra patenkintas gyvenimu: “Dabar mano išlaidos viršija pajamas, bet aš laimingas”. Ar žmona taip pat laiminga, turėdama išlaikyti savo vyrą? “Ji – psichologė”, – nusišypsojo Antanas.

Blaivybės metai – savęs išbandymas

Šiuo metu populiariausios šalyje televizijos laidos “Dviračio žynios” vedėjas Gintaras Ruplėnasnemano, kad buvo priklausomas nuo alkoholio, tačiau trejiems metams buvo visiškai jo atsisakęs.
“Dėl to kaltas mano organizmas, aš nejaučiu ribos, kada reikia pasakyti “gana”, – apie prieš porą metų pasirinktą blaivų gyvenimo būdą sakė G.Ruplėnas. Šiuo metu jis stengiasi alkoholį vartoti saikingai. Prieš kelerius metus, kai “Dviratis” su savo programa dažniau koncertuodavo, o po koncertų – linksmindavosi, G.Ruplėnui nepavykdavo išvengti tradicinio “lūžimo”. “Alkoholis pradėjo man trukdyti. Supratau, kad nebegaliu su savimi susitvarkyti, todėl vieną dieną tariau: “Jei nemoku normaliai gerti, gal reikia bandyti visai atsisakyti”.
Trejų metų blaivybės laikotarpį G.Ruplėnas vadina savęs išbandymo laiku. Prieš atsisakydamas svaigalų, jis nejautė, kad jie trukdytų jo karjerai. Tačiau pasąmonėje tokia grėsmė tūnojo. Galutinai apsispręsti padėjo žmona. Ji ypač sunkiai išgyveno sutuoktinio girtavimus. “Nieko tokio labai baisaus nepridariau, bet ji mane labai myli, todėl jai buvo sunku matyti mane tokį”, – neslėpė G.Ruplėnas. Trejus metus nevartojo alkoholio – kodėl vėl pradėjo? “Kai dirbi protinį darbą ir visiškai nevartoji alkoholio, privalai surasti jam pakaitalą, – įsitikinęs G.Ruplėnas. – Gal tai galėtų būti sportas. Bet net sportuodamas jautiesi nervingas. Tada privalai užsiimti kokiais nors psichologiniais dalykais”. Anot jo, idealu, kai sugebi saikingai kartkartėmis išgerti.
Bet kas yra “saikingai”? “Tai, kai gali kokybiškai dirbti, vakare su draugais išgerti, savomis kojomis pareiti namo, atsigulti į lovą ir kitą dieną dirbti normalia galva”, – alkoholio vartojimo “taisykles” vardijo vienas populiarios laidos kūrėjų. Tačiau taisykles kartais pažeidžia ir jis. “Būna, kad sąmoningai pagalvoju – reikia normaliai išgerti. O riba tarp to, “kai jau užtenka” ir “kai jau nebegali”, yra labai nejuntama. Kartais nesukontroliuoju”, – sakė pašnekovas, tarp kurio draugų bei pažįstamų nėra visiškai nevartojančių alkoholio.

Padėjo gydytojas – psichologas ar parapsichologas

29 metų Virginijus Jakučiūnas – sostinės prekybos centro “Pasidaryk pats” pardavėjas. Nevartoja alkoholio trejus metus.
“Viskas prasidėjo nuo gero gyvenimo. Pažįstamų ratas didelis. Su vienu, kitu, trečiu pasivaišini. Žiūri, kad ir diena prasideda nuo alučio”, – savo istoriją pasakojo vilnietis.
Jis niekada negerdavo pačių pigiausių gėrimų. Visada nakvodavo namuose. Tačiau šiek tiek apsvaigęs būdavo kasdien. Jei nebūdavo galimybių “sočiai” išgerti, pasitenkindavo keliais buteliais alaus. “Pasiekiau tokį lygį, kad namuose gerdavau pasislėpęs”, – prisipažino V.Jakučiūnas, kurio tėvas ir senelis taip pat mėgdavo išlenkti taurelę. Konfliktai Virginijaus šeimoje tapo kasdieniai. Septynmetis sūnus Aivaras maldaudavo: “Tėveli, negerk”.
Ir tada tėvelis pagalbos kreipėsi į narkologinį dispanserį. Psichiatro rekomenduotus vaistus sąžiningai gėrė dvi savaites – jokio poveikio. Todėl, kai išgirdusi apie kodavimą nuo alkoholio žmona pasiūlė ir jam pamėginti, Virginijus nedvejodamas sutiko. “Susirinko pilna salė žmonių, – kodavimosi procesą prisiminė jis. – Tada daktaras – psichologas ar parapsichologas išdėstė savo teoriją apie gėrimą. Vėliau visiems susirinkusiesiems liepė žiūrėti į kažkokį metalinį daiktą. Visi žiūrėjome, o jis šnekėjo – tuo metu nuo visko atsiribojau. Vėliau į daktaro kabinetą ėjome po vieną. Pasisodino ir pradėjo spausti vietą tarp akių. Taip stipriai, kad net žvaigždutės rodėsi. Spausdamas vis kartojo, kad panaikina priklausomybę nuo alkoholio”.
Po šio “gydymo” jis negėrė metus. “Akivaizdu, kad kodavimas mane paveikė psichologiškai, gal kiek ir bijojau, nes girdėjau, kad pavartojus alkoholio, galima net apakti”, – metus negalvojęs apie svaigalus, artėjant geriausio draugo vestuvėms, Virginijus nutarė atsikoduoti. Tai buvo padaryta maždaug tokiu pat principu kaip ir užkoduojant. Gerai pasilinksminęs draugo pobūvyje, vyras tikėjosi, kad po vestuvių nebegers. Buvo įsitikinęs, kad tam pagelbės jo blaivybės metai. Tačiau po pusmečio teko dar kartą kreiptis pagalbos. Nuo pakartotinio kodavimosi praėjo treji metai. “Nustojus girtauti, viskas pasikeitė: pradėjau piešti, namus remontuoti, galvoje – šviesiausios mintys”, – teigė V.Jakučiūnas.
Draugai jau priprato, kad jis geria tik sultis. Ir nebepila degtinės į jo “Coca-Cola”. “Būdavo, kad man nežinant į gėrimą vyrai įpildavo alkoholio, o aš išgerdavau. Tekdavo išsivemti”, – taip jis darydavo patartas “gydytojo”.

Nuo svaigalų išvadavo

“Tikėjimo žodis” 33 metų džiazo gitaristas Artūras Chalikovas negeria 11 metų. Svaigalus jis iškeitė į “Tikėjimo žodžio” bažnyčią.
Studijuodamas Muzikos akademijos Klaipėdos fakultetuose, Artūras uždarbiaudavo restoranuose. “Taigi kiekvieną vakarą kur nors važiuodavome linksmintis. Tuo metu neturėjau kur gyventi – tai pas vieną, tai pas kitą draugą. Buvo intensyvaus gėrimo laikotarpis”, – įvertino savo studijas pašnekovas. Aplink save matė tik mėgstančius išgerti muzikantus: “Jie jautrūs, kai tik nesiseka, puola į depresiją, daug geria. Vienas draugas gitaristas mirė nuo gėrimo”. Artūras taip pat tikėjosi alkoholyje paskandinti savo skausmą – buvo suspėjęs išsiskirti su žmona, metė mokslus. “Tu nesveikas, ar ką?” – taip Artūras kamantinėdavo savo grupės būgnininką. Tuomet tai buvo vienintelis draugas, nevartojantis alkoholio. Būgnininkui rūpėjo tikėjimas. Jis ir Artūrą atvedė į bažnyčią. Alkoholizmas – įprotis ar liga? “Žalingas įprotis, kuris gali virsti liga. Riba tarp to labai trapi ir kiekvienam individuali”, – sakė A.Chalikovas.

Alkoholį keitė pyragaičiais

“Kai į sceną išėjau įkalusi, patyriau tokį šoką, kad supratau – viskas, turiu ką nors daryti”, – taip prieš trejus metus galutinai atsisakyti alkoholio nusprendė populiari artistė Hana Šumilaitė. Per tuos blaivybės metus Hana kartą “nusižengė” – paragavo savo taip mėgstamo konjako. “Bet buvo labai negerai, oi, negerai”, – nuo to laiko ji daugiau neberizikuoja.
Savo kolegas menininkus H.Šumilaitė vadina didelės rizikos grupe: “Jie jautresni, subtilesni, todėl greitai griebiasi taurelės. Kad negriebčiausi, šiek tiek medituoju, lendu į filosofinius dalykus”.
Studijų laikais H.Šumilaitė alkoholio išgerdavo vienodai ir dar daugiau nei jos bendraamžiai vyrai. Moteris net neįsivaizdavo, kad kada nors gali dėl to turėti problemų. Kai po studijų įsidarbino Kauno menininkų namuose, prasidėjo: vienam kolegai gimė duktė, kitas – laimėjo konkursą, trečias – išleido knygą, dar kitam – premjera. “Galėjai prisišnioti neišleidęs nė kapeikos”, – sakė buvusi menininkų namų direktoriaus pavaduotoja.
Kai Hana pradėjo koncertuoti, neliko griežtų darbo valandų, atsirado daugiau laisvo laiko. “Esu kablistė. Galėdavau 2-3 mėnesius visai nevartoti alkoholio, bet tik užtekdavo atsipalaiduoti – paskui savaitėmis geri, – atvirai pasakojo moteris. – Jei žinotum, kad kitą rytą reikės į eiti darbą, – susiimtum. Bet žinai, kad kitą dieną koncertų nėra, tad – pirmyn! O paskui jau nori sustoti, bet nelabai gali”.
Alkoholis ne tik linksmino Haną. Kai moteris išsiskyrė su mylimu vyru, alkoholis tapo ir jos guodėju. “Mano sielvarto niekas nematė, jį slopinau viena”, – net po 20 metų, kalbėdama apie iširusią šeimą, pašnekovė susigraudina. Tačiau ji įsitikinusi, kad skyrybos, vaiko neturėjimas, draugų išdavystės ją ilgam užgrūdino.
“Manau, kad 95 procentai žmonių vartoja tiek pat ir dar daugiau alkoholio, nei vartojau aš. Bet jie nemato problemos. Aš pamačiau: gerdama nesidariau nei protingesnė, nei gražesnė, nei geresnė. Nusprendžiau, kad man jis trukdo, ir viena susitvarkiau su šia problema”, – sakė H.Šumilaitė.
Anot jos, tik nelaimingi žmonės tampa alkoholikais. Jei žmogus daug geria – jam nesiseka seksas, bendravimas, kyla nesklandumų šeimoje ar darbe. Atsisakius svaigalų, Hanai atsirado kita bėda: kurį laiką ji negalėjo atsispirti saldumynams. “Būdavo, pamatau pyragaitį ir kaip buldogui tįsta seilė. Pradėjau storėti kaip karvė”, – sakė H.Šumilaitė. Šiuo metu saldumynų potraukį ji slopina specialiais maisto priedais.
“Parašyk tautai, kad be alkoholio galima gyventi ir netgi labai linksmai, ir netgi be pyragaičių”, – nusišypsojusi pokalbį baigė populiarioji kaunietė.

Kai negali negerti – apsikabink medį

“Neturėjau saiko”, – paklausus, kokios priežastys paskatino atsisakyti svaigalų, “Ekstrai” prisipažino dainininkas ir aktorius Andrius Mamontovas.
Prieš aštuonerius metus nutaręs atsisakyti alkoholio, prieš tai metus Andrius girtas būdavo beveik kiekvieną dieną. Iki 21 metų visiškai neragavusiam alkoholio ir nerūkiusiam, vėliau sparčiai populiarėjančios grupės “Foje” lyderiui, kaip ir daugumai to meto jaunuolių, alkoholis buvo neatsiejama roko muzikos dalis. Gerti buvo madinga. “Kaip dabar madinga vartoti kuo daugiau įvairiausių narkotikų. O dar madingiau slėpti ir neigti, kad juos vartoji”, – bandė palyginti trisdešimtmečių ir dvidešimtmečių prioritetus lietuviškos popscenos senbuvis.
“Neneigiu, alkoholis teikia ir teigiamų pojūčių, bet aš to neįvertinau. Gėriau be sustojimo. Tačiau sąmoningai neplanavau liautis. Tiesiog vieną dieną supratau, kad pakaks”, – nesureikšmino savo pasirinkimo 32 metų artistas.
Nelaikantis savęs sveiko gyvenimo būdo šalininku (“nes aš jo nepropaguoju”), nustojęs gerti, Andrius nutarė atsisakyti ir rūkalų. Tačiau skirtingai nuo alkoholio, rūkyti jis visada norėjo. “Dorybė yra nerūkyti, nerūkyti, bet norėti rūkyti – jokia dorybė”, – įsitikinęs Andrius, todėl kai su žmona Inga “pasigimdė abu vaikus”, kartu metę rūkyti, kartu nutarė ir vėl pradėti.
Alkoholiui Andrius išliko abejingas iki šiol. Tačiau pirmaisiais blaivybės mėnesiais jis ieškojo, kas galėtų jį pakeisti. Rinkosi bealkoholį alų ir vis labiau klimpo į krišnaizmą (“religija tapo mano narkotiku”). Ar neatsirodo priklausomybė nuo jos? Pradžioje visa galva pasinėręs į religinius skaitymus, vėliau Andrius rado aukso vidurį. “Iš dalies mes visi nuo ko nors priklausome. Nuo kavos, arbatos, šeimos, darbdavio”, – traukdamas mėtinės cigaretės dūmą, samprotavo Andrius.
Nuo “priklausomybių” įtampos jis išsikrauna koncertuose. Tačiau kitaip yra teatre. Anot pašnekovo, teatras – labai aistringa vieta, siaubingai išbalansuojanti žmogų. “Puikiai suprantu aktorius, kurie daug geria ir tik taip atsipalaiduoja. Jie laikosi senų tradicijų: padės alkoholis, kitų būdų atsipalaiduoti jie neranda”, – apie kolegas kalbėjo Andrius.
Jis žino kitus būdus? “Galima nueiti į mišką ir apsikabinti medį. Nuo blogos nuotaikos gali išgydyti jautrus pašnekovas, kuris beviltiškoje situacijoje sudeda visus taškus ant “i”, – “antidepresantus” vardijo dainininkas.
Ar jis pats jautrus? “Gal”, – gūžtelėjo pečiais.
Ar kam nors patarė atsisakyti alkoholio? “Žinau istoriją, – beviltišką dviejų bičiulių bandymą mesti gerti prisiminė Andrius. – Arnas Klevečka (vienas pirmųjų Lietuvos didžėjų, dabar radijo stoties “Laisvoji banga” laidos vedėjas, – red.) pasakojo, kaip su Šaru Mačiuliu (Šarūnas Mačiulis – grupės “Poliarizuoti stiklai” vokalistas, – red.) ėjo koduotis nuo alkoholio. Kažkoks gydytojas ilgai ilgai skaitė jiems paskaitą, vėliau suskandavo: “Viens, du, trys – jūs užkoduoti”. Tada jie išėjo į lauką ir atkartojo: “Trys, du, vienas – atsikodavome”.

Dėl alkoholio – prieš JAV teismą

“Juk jūs auginate keturis mažamečius vaikus. Tiesiog privalote susiimti. Tikiuosi, puikiai viską suprantate ir tikrai nenorite prarasti savo šeimos. O taip iš tiesų nutiks, jei nenustosite vartoti alkoholio”, – šių metų vasarį Ingridai Sabonienei kalbėjo Oregono valstijos teisėja Nancy Campbell.
Ji nuteisė Portlendo “Trail Blazers” krepšininko žmoną 32 dienas kalėti, paskyrė 3000 dolerių baudą, trejų metų bandomąjį laikotarpį, taip pat trejiems metams atėmė teisę vairuoti ir savavališkai išvykti iš Oregono valstijos po to, kai lietuvė antrą kartą per pusę metų buvo sulaikyta vairuojanti automobilį neblaivi. Tiesa, keturis mažamečius vaikus auginančiai I.Sabonienei kalėjimas buvo pakeistas namų areštu. Bet iš namų buvo nedelsiant išgabenti visi alkoholiniai gėrimai, namų šeimininkei uždrausta jų pirkti ir paskirta prievolė gydytis nuo alkoholio priklausomybės.
Sužinoti, ką mano apie alkoholį dar viena Lietuvos garsenybė ir kaip jai dabar sekasi, “Ekstrai” nepavyko. Atrodo, kad krepšininko žmonai gali būti patarta ir kuo mažiau kalbėti telefonu, tuo labiau – su žurnalistais. Sabonių namuose Portlende visą laiką įjungtas telefono autoatsakiklis, o žurnalistų prašymai atsiliepti lieka be atsako.

http://www.lrytas.lt/ekstra/archyvas/2001/0507/

Palikti komentarą