Geriantiems

Moksleiviai ir alkoholis

Alkoholio vartojimo mažinimas yra vienas svarbiausių visuomenės sveikatos gerinimo uždavinių. PSO nurodo, jog alkoholio produktai sukelia 9proc. visų ligų bei didina riziką išsivystyti kepenų cirozei, kai kurioms vėžinėms ligoms, hipertenzijai, insultui, įgimtoms anomalijoms. Didelio alkoholio kiekio vartojimas sukelia staigias mirtis dėl vainikinių arterijų ligų. Be to, alkoholio vartojimas kelia grėsmę šeimai, darbui, skatina nusikalstamą elgseną, savižudybes, nelaimingus eismo atsitikimus.

Literatūros duomenimis, apie 40-60proc. mirčių nuo tyčinių ir netyčinių traumų įvyksta dėl alkoholio vartojimo. Vilniaus gyventojų mirtingumo struktūroje mirtys dėl apsinuodijimo alkoholiu yra 13,2/100000 gyv. Mažiausią gyventojų mirčių riziką sukelia 2 litrai grynojo alkoholio vienam gyventojui per metus. 10proc. sumažėjus žmogaus suvartoto alkoholio kiekiui, apie 20proc. sumažėja vyrų mirtingumas nuo alkoholio ir 5proc. mažiau nelaimingų atsitikimų, savižudybių ir žmogžudysčių tarp visų gyventojų.

PSO uždavinys Europos regiono šalims dėl alkoholio vartojimo: “visose šalyse alkoholio vartojimas neturi būti didesnis negu 6 litrai žmogui per metus ir turi būti lygus nuliui iki 15 metų amžiaus”. Statistikos departamento duomenimis, Lietuvos gyventojų suvartojamo grynojo alkoholio kiekis didėja ir 2000m siekė 9,3l (1999m-9,0l, 1998m – 8,6l). Statistinių duomenų apie Vilniaus gyventojų suvartojamą alkoholio kiekį nėra.

Nuo senų laikų visuomenė stengėsi saugoti vaikus nuo alkoholio. Tačiau alkoholizmas “ jaunėja”. Lietuvoje atliktų tyrimų duomenimis, pastabėtas abstinentų skaičiaus mažėjimas (1995m. – 3,5proc., 1999 m. – 2,5proc.). L.Stankevičienė ir A.Zaborskis 1988 metais nustatė, kad Lietuvoje vartojusių alkoholį moksleivių yra 90,0proc.

Panašūs skaičiai (91proc.) gauti 2000 m., ištyrus ŽIV rizikos veiksnių paplitimą tarp Vilniaus miesto 9-12 klasių moksleivių (G.Nariūnas, K.Žagminas, S.Čaplinskas). Apsvaigusių nuo alkoholio moksleivių 1988 metais Lietuvoje buvo 13,0proc., o Vilniaus moksleivių elgsenos tyrimo duomenimis, 2000 metais – net 43,3proc.

Alkoholinių gėrimų vartojimas tarp Vilniaus miesto moksleivių (12-os mėnesių apklauso, duomenys)

Alkoholio vartojimo dažnumas Absoliutūs skaičiai (%)
Nevartojo 219 (9,0)
Kasdien 23 (0,9)
Kartą per savaitę 753 (30,8)
Kelis kartus per savaitę 285 (11,7)
Kartą ar kelis kartus per pastaruosius 12 mėnesių 1164 (47,6)
Iš viso 2444 (100,0)

Kaip matyti iš lentelės, alkoholį per pastaruosius 12 mėnesių vartojo 91proc. apklaustų moksleivių. Didžiausias procentas (47,6) vartojo tik vieną ar kelis kartus per pastaruosius 12 mėnesių. Beveik 31 procentas alkoholį vartojo kartą per savaitę.
Nevartojančių alkoholio mokinių skaičius vyresnėse klasėse vis mažėja, o vartojančių kartą ar kelis kartus per savaitę – daugėja.
Vadinasi, nevartojančių alkoholio ar vartojančių retai (kartą ar kelis kartus per metus) mokinių skaičius ilgėjant amžiui mažėja, o dažnai geriančių (kartą ar kelis kartus per savaitę) skaičius auga. Kadangi alkoholio vartojimas – viena priežasčių, skatinančių nusikalstamumą bei nesaugų lytinį elgesį, manoma, kad didėjant amžiui, mokinių didėja tikimybė nusikalsti bei užsikrėsti lytiniu kelių plintančiomis ligomis.

Apklausoje dalyvavusių mokinių skaičius, kurie buvo išgėrę alkoholio tiek, kad nepastovėjo ant kojų.

Atsakymai Absoliutūs skaičiai (%)
Ne 1383 (56,7)
Taip 1057 (43,3)
Iš viso 2440 (100,0)

Beveik pusė (43,3proc.) moksleivių per pastaruosius 12 mėnesių buvo išgėrę tiek alkoholio, kad negalėjo pastovėti ant kojų. Didelis alkoholio kiekis labai kenkia jaunam organizmui, trukdo normaliam jo vystymuisi, žeidžia psichiką. Deja, kasmet mokinių, padauginančių alkoholio, vis daugėja.
Kova su alkoholizmu galima tik integruotomis įvairių sektorių (švietimo, darbo ir socialinių reikalų, teisėsaugos, žiniasklaidos, visuomenės sveikatos) bei visuomenės pastangomis. Vilniaus mieste kol kas pasigendama tarpžinybinio bendradarbiavimo, kuriant bendras veiksmų strategijas.

Giedrius Nariūnas

http://www.vilniausvsc.lt/gyvenimo_budas/moksleiviai_ir_alkoholis.htm

Palikti komentarą